Šestý upgradovaný webinář
"MEDICALIMA, nová generace nízkomolekulární kosmeceutiky"


Psoriáza nehtů
v pedikérské praxi

Etiologie a patogeneze psoriázy nehtů - část první
Psoriáza nehtů (psoriatická onychodystrofie) je multifaktoriální onemocnění s významným genetickým podkladem a vlivy zevního prostředí.
Etiologie psoriázy nehtů

K výskytu onemocnění přispívá dědičná predispozice. Zevními spouštěcími faktory mohou být opakované mechanické mikrotrauma nehtového aparátu (např. chronický tlak nebo poranění), které vedou k tzv. Köbnerovu fenoménu – vyvolání psoriatických ložisek v místě dráždění  . Mezi další provokační vlivy patří také stres, infekce a celkově enthesopatie (zánět úponů šlach) v oblasti nehtů a distálních interfalangeálních kloubů, což podporuje teorii, že psoriáza nehtů může být částečně odpovědí na přetěžování a zánět úponů šlach v okolí nehtového lůžka . Výsledkem je abnormální imunitní reakce namířená proti strukturám nehtu. Celkově tedy etiologie zahrnuje jak genetické faktory (psoriáza často postihuje více členů rodiny), tak environmentální spouštěče (trauma, infekce, stres), které společně iniciují patologickou imunitní odpověď vedoucí k psoriatickému zánětu v nehtové matrix a lůžku.

Patogeneze onemocnění

Patogenetické mechanismy psoriázy nehtů jsou obdobné jako u kožní psoriázy – jde o chronický imunitně zprostředkovaný zánět, který způsobuje hyperproliferaci a abnormální diferenciaci epitelových buněk (keratinocytů) v nehtové matrix a nehtovém lůžku. Zásadní roli hrají aktivované T-lymfocyty (zejména Th1 a Th17) produkující prozánětlivé cytokiny jako TNF-α, interleukiny IL-17 a IL-23, jež vyvolávají nadměrnou tvorbu keratinu a zánětlivé změny v tkáních nehtu. Důsledkem zánětu v nehtové matrix jsou typické defekty nehtové ploténky (např. důlkování a drobení nehtu) a zánět v nehtovém lůžku vede k rohovatění pod nehtem a oddělování nehtu. V patogenezi nehtové psoriázy se také uplatňuje již zmíněná enthezitida – zánět úponů šlach v okolí nehtu (v oblasti distálního článku prstu), která bývá přítomna u psoriatické artritidy a vysvětluje častou asociaci postižení nehtů s postižením kloubů. Zánět úponů a mikrotraumata mohou v místě nehtového aparátu aktivovat vrozenou imunitu a vést ke vzniku psoriatických lézí. Celkově tedy patogeneze zahrnuje komplexní interakci mezi genetickou vnímavostí, imunitním systémem (autoreaktivní T-lymfocyty, dendritické buňky a cytokiny) a faktory zevního prostředí, což ústí v chronický zánět poškozující nehtovou ploténku a okolní tkáně.

Vliv COVID-19 na výskyt psoriázy nehtů

Pandemie COVID-19 ovlivnila mnoho chronických onemocnění, včetně psoriázy. Infekce virem SARS-CoV-2 může u predisponovaných jedinců působit jako spouštěč vzplanutí psoriázy – těžký systémový zánět a imunitní aktivace během COVID-19 mohou vyústit v nové kožní či nehtové projevy psoriázy nebo zhoršení stávajících . Byly publikovány kazuistiky popisující de novo vznik psoriázy nehtů u starších osob po prodělání COVID-19 nebo po očkování proti COVID-19, i u pacientů bez zjevné rodinné zátěže psoriázou. Například Ricardo a spol. popsali případ 76leté ženy, u níž došlo ke vzniku psoriatických změn na nehtech 7 dní po podání druhé dávky vakcíny BNT162b2 (Pfizer/BioNTech) . Obdobně Ruggiero et al. dokumentovali nástup psoriázy nehtů u několika pacientů středního věku po očkování mRNA vakcínami . Celkový počet takových případů je malý, avšak systematický přehled literatury identifikoval celkem 27 popsaných případů nově vzniklé psoriázy (různých forem) po vakcinaci proti COVID-19  . Kromě vakcinace jsou v literatuře zaznamenány i flare-upy psoriázy po prodělání samotné infekce COVID-19 – předpokládá se, že cytokinová bouře a intenzivní zánět během infekce mohou narušit imunitní rovnováhu a u náchylných osob vyvolat psoriatické projevy . Důležité je, že všechny hlášené případy psoriázy indukované COVID-19 (či vakcínou) byly zvládnutelné léčbou a pacienti dobře reagovali na terapii . Tyto poznatky ukazují, že COVID-19 může fungovat jako spouštěcí faktor psoriázy (včetně nehtové formy) zejména u starších osob, u nichž se onemocnění dříve neprojevovalo. Pravděpodobným mechanismem je nespecifická aktivace imunitního systému, která u geneticky vnímavých jedinců odstartuje psoriatický zánět. V klinické praxi by proto dermatologové měli u pacientů po prodělaném COVID-19 sledovat případný výskyt nových psoriatických lézí a adekvátně je léčit.
Máte dotaz nebo potřebujete více informací?
Zanechte své tel. číslo nebo e-mail, a my se vám ozveme zpět
Kliknutím na "Odeslat" souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů a jejich zpracováním.
Kontakt
Oficiální distributor značky THE MEDICALIMA
pro ČR a Slovensko:
Centrum péče o nohy a tělo Váš Podolog
Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, Holešovice
+420 608 634 163 (WhatsApp, Telegram)
info@vaspodolog.cz